ترویج فناورهای راهبردی در نمایشگاه فناوری‌های دانش‌بنیان و مردم

تهران- ایرنا- دبیرکل پویش فناوری‌های دانش‌بنیان و مردم گفت: در این نمایشگاه محصولات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در زمینه فناوری‌های مهم و راهبردی شامل زیست فناوری، نانو فناوری، گیاهان دارویی و سلول‌های بنیادی عرضه و معرفی خواهد شد.

محمود نیکو روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: با توجه به بررسی‌های خانه فرهیختگان علم و فرهنگ، مشاهده شده که شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به نوظهور بودن و اتکای آنها بر دانش، فناوری و خلاقیت، بازار داغی ندارند زیرا اغلب مردم این فناوری‌ها را نمی‌شناسند در نتیجه برای خرید محصولات دانش‌بنیان هزینه نمی‌کنند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر، بخشی از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقیماً مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و بخشی از محصولات و خدمات دانش‌بنیان نیز برای متخصصان کاربرد دارد اما به دلیل معرفی نشدن توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، مصرف‌کنندگان به کالاهای مشابه خارجی روی می‌آورند.

مدیرعامل خانه فرهیختگان علم و فرهنگ اضافه کرد: مهم‌ترین عامل در توسعه یک فناوری، بحث ترویج و توانمندسازی آن است، در نظام ملی نوآوری کشور که همه ارکان به توسعه و شکل‌گیری کسب‌وکارهای دانش‌بنیان که یکی از مظاهر قوی و قدرتمند اقتصاد مقاومتی است، توجه دارند این بخش به نسبت کم‌رنگ دیده شده است.

وی از ترویج و آموزش به عنوان رکن اصلی هر فناوری یاد کرد و گفت: اکنون در حوزه فناوری‌های راهبردی، در کشور نهادهایی وجود ندارد که به طور تخصصی کارشان ترویج فناوری و آموزش باشد، ترویج در بین عامه مردم، متخصصان همان رشته و متخصصان سایر رشته‌ها صورت می‌گیرد، ترویج فناوری در بین عامه مردم به بازارسازی برای شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند.

نیکو افزود: در ترویج فناوری برای بخش عامه، این مؤسسه این نیاز را احساس کرده و به دنبال برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در نخستین گام ترویج فناوری در بین مردم، برگزاری نخستین پویش ملی فناوری دانش‌بنیان و مردم در قالب نمایشگاه‌های عمومی با همکاری نهادهای علمی، فرهنگی و اقتصادی در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دبیرخانه پویش با چندین وزارتخانه از جمله وزارت کار، ورزش و جوانان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حتی شهرداری تهران ارتباط مؤثری داشته تا از طریق رویدادهای فرهنگی یا فعالیت‌های مرتبط، علاوه بر ترویج فناوری به بازارسازی برای محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هم کمک کنیم.

نیکو بیان کرد: در همین راستا یکی از فعال‌ترین گذرگاه‌های کشور (بلوار کشاورز) را با همکاری شهرداری تهران و شهرداری منطقه شش تهران برای برپایی نمایشگاه سه روز از ۲۵ تا ۲۸ شهریورماه امسال انتخاب کردیم و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور که در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد سطح کشور مستقر هستند برای حضور در نمایشگاه دعوت شده‌اند و چون نمایشگاه جنبه عام دارد محصولات در معرض دید مردم قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به استقرار تعداد زیادی آزمایشگاه و مرکز درمانی در این بلوار، سعی شده محصولات تخصصی آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی در این نمایشگاه عرضه شود و از این طریق، مشتری را به عرضه‌کننده متصل کنیم.

لینک خبر :http://www.irna.ir/news/83386738/

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *